כריתת חצוצרות (Salpingectomy)

ניתוחים לכריתת חצוצרה או חצוצרות הוא ניתוח שכיח ופשוט יחסית ומבוצע בנשים רבות יחסית. מידע ראשוני זה מוגש לך על מנת לתת מענה לשאלות ותשובות שאיגדנו עבורך ועבור מטופלות רבות העומדות לפני ואחרי ניתוח כריתת חצוצרות:

מהו ניתוח כריתת חצוצרות?
באילו תסמינים הוא מטפל?
איך הוא מתבצע? למי הוא מתאים?
מהן הגישות הניתוחיות המקובלות ומהן טכנולוגיות הניתוח החדישות לכריתת חצוצרות? האם ישנן טכנולוגיות מחליפות ניתוח?
ומיהם המומחים המובילים המבצעים את הניתוחים?
ואם נדרשת לניתוח כזה – מהן הזכויות שלך מול ביטוחי הבריאות העומדים לרשותך?
על כל אלה במאמר שלפניך.

הצוות המקצועי בנגה מדיקל עומד לרשותך למידע נוסף, חשיבה והתייעצות, בכל עניין ובכל שלב של הטיפול בבעיה הגניקולוגית, עד להחלמה. גישתנו ערכית, ייחודית ובלתי מתפשרת. אנו רואים רפואה נכונה ומקצועית בתפיסה הוליסטית המשלבת ראייה כוללת של המטופלת וצרכיה, לצד המטפל הנכון שיעמוד לצידה לאורך המסע הטיפולי .

אנחנו כאן גם בשבילך 072-3728083

 

באילו מקרים יש לבצע ניתוח לכריתת החצוצרות ולמי הוא מיועד ?ניתוח כריתת חצוצרות - למי זה מיועד? | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

להלן מספר מצבים שבהם יש לשקול ניתוח לכריתת חצוצרות:
• כריתת חצוצרות מבוצעת בנשים הסובלות מאי פריון עקב הפרעה מכאנית על רקע חסימה של החלק חיצוני של החצוצרה וכתוצאה מכך מצטברים נוזלים בתוכה (הידרוסלפינקס). מצב זה פוגע לא רק ביכולת להרות באופן טבעי אלא כאשר מצטבר נוזל בחצוצרה הוא מפריע גם ליכולת להרות בעזרת טיפולי פריון. אי לכך לעיתים תכופות במצבים אלו יהיה צורך בכריתת החצוצרה או החצוצרות הפגומות בכדי לשפר את סיכויי טיפולי הפריון.
• טיפול בהריון חוץ רחמי חצוצרתי כאשר הנזק שנגרם לחצוצרה על ידי ההיריון הוא גדול ואינו מאפשר השארתה.
• במקרים של זיהומי אגן חוזרים (PID) משמשות החצוצרות ברוב המקרים כמקור לזיהום ולכן במקרים אלו קיימת הוראה להסרתן
• כריתה מניעתית – בקרב נשים צעירות אשר נמצאו בסיכון גבוה לחלות בסרטן שחלות עקב נטייה גנטית מוכחת (BRCA) או היסטוריה משפחתית של המחלה. ההמלצה הרפואית המקובלת כיום למניעת סרטן שחלות ושד ממקור גנטי או משפחתי היא הסרה של השחלות והחצוצרות ביחד, אולם כאמור בנשים צעירות יחסית המעוניינות לשמור עדיין על התפקוד ההורמונלי של השחלות ניתן לשקול בשלב ראשון הסרה מונעת רק של החצוצרות ובגיל מתקדם יותר גם את השחלות.

 

אנג׳לינה ג׳ולי

השחקנית אנג'לינה ג'ולי הודיעה במרץ 2015, באמצעות מאמר בניו-יורק-טיימס' שביצעה ניתוח כריתת חצוצרות-שחלות.
אנג'לינה ג'ולי עברה ניתוח כריתת שחלות מניעתי.

החלמה ואשפוז

ניתוח להסרת החצוצרות | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

• ניתוח לפרוסקופיה לכריתת חצוצרה הינו לרוב ניתוח קצר וכרוך בזמן החלמה קצר יחסית, תופעות לוואי וסיבוכים המתרחשים לעיתים רחוקות בלבד, ויש פגיעה מינימאלית באברים סמוכים ובתפקוד התקין של הגוף. חשוב לדעת כי לכריתת החצוצרות אין השפעה על התפקוד ההורמונאלי והפריוני של השחלה.
• חשוב לבחור מנתח מנוסה על מנת להשיג תוצאות מיטביות בהליך. רוב הנשים תשתחררנה לביתן באותו יום של הניתוח או לכל היותר למחרת ותוכלנה לחזור לשגרה מלאה לאחר מס' ימים עד שבועיים.

 

מהלך ואופן ביצוע הניתוח הניתוח

הניתוח לכריתת חצוצרות בגישה לפרוסקופית מבוצע בהרדמה מלאה. במהלך הניתוח מוחדרת אל הבטן מצלמה זעירה ומוחדרים בנוסף כלי ניתוח זעירים, באמצעותם ניתן לבצע את כריתת החצוצרה. החצוצרה מנותקת מהאיברים וכלי הדם הסמוכים אליה ומוצאת דרך החתך הקטן שבוצע בדופן הבטן ודרכו הוחדרו הצינורות מלכתחילה.

מנתחים מובילים המבצעים ניתוח לכריתת רחם בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי


מקים ומנהל את היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית ומנהל חטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי "אסף הרופא" . מומחה בכירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית (אנדוסקופיה) . מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר


מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. אחראי השרות האורוגינקולוגי במרכז הרפואי הלל יפה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן


מומחה ברפואת נשים וכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת. אחראי היחידה לכירורגיה זער פולשנית ומנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז רפואי כרמל. מנתח בכיר במרכז רפואי כרמל, אסותא חיפה והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ואקנין

ד"ר צבי ואקנין


סגן מנהל מחלקת נשים במרכז רפואי אסף הרופא. מומחה ברפואת נשים, כירורגיה גינקולוגית וגינואונקולוגית, לרבות ניתוחים לפרוסקופיים ורובוטיים. מומחה לטיפול במחלות צוואר הרחם והעריה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC)

אבי קליין

אבי קליין


מטפל בכיר ברפואה סינית בדגש על גינקולוגיה-סינית ופריון האישה והגבר (דיקור, צמחי מרפא ותזונה). בעל נסיון רב בתחום הטיפול בנשים ובפוריות ויוזם מחקר רפואי על הטיפול האלטרנטיבי באנדומטריוזיס, במרכז הרפואי כרמל שבחיפה. ממקימי ומנהלי הלשכה לרפואה סינית בישראל.

יפעת קמר


פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי , שיקום רצפת האגן לנשים וילדים. מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות.

גילי פז

גילי פז


דיאטנית קלינית, מתמחה באנדומטריוזיס וניתוחים בריאטריים. מטפלת ומנחת קבוצות בקופת חולים מאוחדת. בעלת תואר שני בתזונה, בריאות והתנהגות (Master in Applied Nutrition) מאוניברסיטת חיפה.