צניחת רחם ונרתיק

אחת מכל שלוש נשים שעברו לידות,  סובלת מדרגה כזאת או אחרת של צניחת רחם או נרתיק .

מאמר זה נועד לסייע לך במידה ואת חשה בתסמינים העלולים לרמז על צניחת רחם וצניחת נרתיק או שאובחנת בעבר כסובלת צניחת רחם ונרתיק.

צניחת רחם - שאלות ותשובות - נגה מדיקל

ריכזנו עבורך סידרה של שאלות ותשובות נפוצות של מטופלותינו:

מהי צניחת רחם ומהי צניחת נרתיק? איך תדעי אם גם את סובלת מהתופעה? איך מאבחנים צניחת רחם? מדוע זה קורה והאם ניתן למנוע את זה? מהן שיטות הטיפול המקובלות- הלא ניתוחיות וגם הגישות המתקדמות הניתוחיות במידה ולא ניתן לטפל אחרת , ומידע על רופאים מובילים ומטפלים שיכולים לסייע לך

 

במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל, בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן, תוכלי לקבל מענה מלא לבעייתך החל באבחון מדוייק, דרך דיון מפורט במשמעות הממצאים ובאפשרויות השונות העומדות בפניך וכלה בטיפול על כל מרכיביו המותאם למצבך ולרצונותיך. המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן ומומחים נוספים במגוון תחומי טיפול רלונטיים, מציעה קשת רחבה של טיפולים – הן טיפולים שמרניים (שאינם מצריכים התערבות ניתוחית) והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים ביותר וכן צוות ומערך שירות מסייע . אנחנו כאן גם עבורך 072-3728083

מהי צניחת רחם ונרתיק ?

כאשר מדובר בצניחת רחם ונרתיק, הכוונה היא לשורה של מצבים רפואיים הפוגעים בעיקר בנשים אשר ילדו לידות "רגילות" (נרתיקיות). מדובר בתופעה נפוצה בקרב נשים בכל העולם, בפרט לאחר לידות וגינליות. דרגה מסויימת של צניחה ניתן לזהות באחת מכל שלוש נשים ולדניות (שעברו לידות).   בדרגות החומרה המתקדמות מהווה צניחת רחם ונרתיק, או צניחת אברי האגן בשמה הנוסף, בעייה של ממש הגורמת לתסמינים משמעותיים ופוגעת במידה ניכרת בתפקודן של נשים ובאיכות חייהן. מקובל לחשוב כי התופעה מוכרת רק בגילאי חמישים שישים,  ונשים רבות נתקלות בתסמינים שנין רבות לאחר הלידות שלא פעם היוו המקור לנזק ,  אך לעיתים לא נדירות היא מופיעה גם בקרב נשים צעירות יותר, בנות שלושים וארבעים זמן קצר לאחר לידה או לידות.

מהם התסמינים ? איך אדע האם אני סובלת מהבעיה?

תסמינים של צניחת רחם ונרתיק כוללים הופעה של בליטה או גוש רקמתי (בצורת ביצה או בלון) שניתן להבחין בהם במישוש או לראותם בפתח הנרתיק, תחושה של מלאות או כובד בנרתיק, חוסר נוחות בהליכה (עקב חיכוך בבגדים התחתונים), בישיבה ובמהלך קיום יחסי מין, קושי במתן שתן (עקב כיפוף ומשיכה של צינורית השתן הקרוייה 'שופכה'), ריבוי דלקות בדרכי השתן (עקב התרוקנות לא מלאה של השלפוחית והזדהמות השתן שנותר בה המהווה מצע להתרבות חיידקים), קושי בריקון המעי (עקב דחיקת חלקו הסופי של המעי הגס אל תוך מעין כיס שנוצר בדופן הנרתיק וכליאת צואה בתוכו), דימום קל מהנרתיק או הכתמה דמית (כתוצאה משפשוף) ולעיתים אף ההיווצרות פצע לחץ.

מהם גורמי הסיכון לצניחת רחם ונרתיק?

אצל נשים צעירות יותר שלא ילדו עדיין וסובלות מהבעיה קשה לומר מה גרם לצניחה- וכפי הנראה מדובר בנטייה מולדת או גנטית. במרבית המקרים הסיבה לבעיה נעוצה בלידות. לידה נרתיקית בעבר, לידה בסיוע מכשירים (בעיקר מלקחיים אך גם ואקום), לידה של תינוק במשקל גדול (מעל ארבעה ק"ג), לידה ראשונה בגיל מבוגר וכו'. אך לצידם של אלו, קיימים גם גורמי סיכון שאינם קשורים בילודה כגון עודף משקל, עיסוק בספורט או בעבודה שיש בהם הרמה של משקל כבד המצריכה הפעלה מאומצת של השרירים בדופן הבטן, מחלת ריאה חסימתית (אסטמה, אמפיזמה), שיעול כרוני ומחלות של רקמת החיבור. גם נטייה גנטית וסיפור משפחתי ענף של נשים אשר סבלו מצניחת הרחם והנרתיק מגבירים את הסיכוי לסבול מצניחה בשלב כזה או אחר במהלך החיים.
פחות שכיח לפגוש בצניחת הרחם והנרתיק בקרב נשים צעירות, זמן קצר לאחר לידה ועוד פחות מכך בנשים שלא ילדו כלל. במקרים אלה ככל הנראה מהווה הנטייה הגנטית גורם משמעותי בהתהוות התופעה. נושא זה נמצא במחקר נרחב בארץ ובעולם.

כיצד מטפלים בצניחת רחם ונרתיק?

את הטיפול בכל סוגי הצניחה השונים ניתן לחלק לטיפול שמרני ולטיפול ניתוחי. טיפולים שמרניים (לא ניתוחיים) פעמים רבות מסייעים ומשפרים את המצב, תלוי בשלב האבחון ובסוג הצניחה, אבל חשוב מאוד לשקול אותם ולאפשר לנשים אופציות לא ניתוחיות לפני נקיטת הגישה הניתוחית. במרפאה הרב תחומית  לבעיות רצפת האגן מבית נגה מדיקל עומד לרשותך צוות רב תחומי הכולל, מלבד הרופא המומחה, גם אפשרויות טיפול מתקדמות טרם הבחירה בניתוח.

הטיפול השמרני כולל:

פיזיותרפיה לרצפת האגן

טיפול זה נועד לחזק את שרירי רצפת האגן ובכך לשפר את התסמינים של הצניחה ולהאט את קצב ההידרדרות. הטיפול הפיזיותרפי יעיל בעיקר בדרגות החומרה הקלות. במצבים מתקדמים של צניחה, יש על פי רב צורך בטיפול אחר כגון תומכן נרתיקי או ניתוח לתיקון הצניחה.

טיפול בלייזר / גלי רדיו (RF)

מדובר בטיפולים חדשניים אשר נכנסו לעולם הגינקולוגיה בשנים האחרונות ועדיין אינם נתמכים ע"י מידע מחקרי מבוסס. עם זאת ע"ס נסיון שהצטבר נראה כי השיטה יעילה בטיפול בצניחת דפנות הנרתיק בדרגה קלה ועשוייה להיות אטרקטיבית לנשים הסובלות מצניחה אך אינן מעוניינות בטיפול לאורך זמן כמו פיזיותרפיה מחד גיסא או בניתוח מאידך. שיטת הטיפול מבוססת שינויים הנוצרים ברקמה בהשראת קרן הלייזר או גלי הרדיו וגורמים למיצוקה ולחיזוקה.

הטיפול בצניחת הרחם - נגה מדיקל

התאמה של תומכן (פסרי) נרתיקי

תומכנים נרתיקיים הם התקני סיליקון אשר מטרתם הפעלת לחץ עדין על דפנות הנרתיק ודחיקת האיבר הצנוח חזרה למקומו. קיימים התקנים בצורות שונות ובגדלים שונים וניתן לכן לדייק בהתאמת תומכן למבנה המסוים של הנרתיק ולסוג הצניחה ומידת החומרה שלה. החיסרון בשיטה זו – ההתקן עובד כשהוא בתוך הנרתיק, אך ברגע שהוא מוצא מהנרתיק המצב חוזר לקדמותו. יש צורך להוציא את ההתקן כאשר מעוניינים לקיים יחסי מין ובנוסף, יש להוציא אותו מידי פעם לצורך שטיפה וניקוי.

ניתוחים לשיקום רצפת האגן:

במצבי צניחת רחם ונרתיק בדרגה מתקדמת, נדרשת לעיתים התערבות ניתוחית לתיקון הפגם האנטומי ולהשבת תפקוד תקין של שלפוחית השתן והמעי וכן תפקוד מיני תקין. תחום השיקום הכירורגי של רצפת האגן התפתח מאד בעשורים האחרונים. מבוצעים ניתוחים לפרוסקופים (דרך פתחים זעירים בדופן הבטן) או ניתוחים דרך הנרתיק, תוך שימוש ברקמה טבעית או בשתלים סינטטיים. בחירת הגישה הניתוחית נעשית בשיתוף מלא איתך המטופלת תוך הדגשת היתרונות והחסרונות שבכל אחת מהגישות ומציאת הפתרון המיטבי עבורך. הניתוחים , מצריכים מיומנות כירורגית גבוהה ועל כן חשוב שיבוצעו ע"י רופא מומחה שהשתלם בתחום ייחודי זה בכירורגיה הגינקולוגית. .ניתוחים לשיקום רצפת האגן וצניחת רחם - נגה מדיקל

האם יש טיפול מניעתי ?

קיימות עדויות שאינן חד משמעיות בספרות המדעית בנוגע ליכולת למנוע נזקים ברצפת האגן בעיקר עקב לידות. עם הטיפולים אשר עשויים למנוע או לקטין את הסיכוי להופעת צניחה נמנים:
• עיסוי הפרינאום לקראת לידה (משבוע 34 להריון)
• שימוש במאמן נרתיק המכונה אפי-נו שתפקידו להגמיש את הרקמות ברצפת האגן ולחזק את השרירים באזור זה.
• פיזיותרפיה לרצפת האגן לאחר הלידה כמקובל במדינות רבות בעולם המערבי
למצבים השונים המכונים צניחת רחם ונרתיק, מאפיינים דומים אך הם שונים במיקום שבו מופיע הפגם בתמיכה ולפיכך באיבר המושפע מליקוי זה

 

Nituhim

רפואה משלימה ורצפת האגן

במרפאה המשולבת לטיפול ברצפת האגן בנגה מדיקל מרפאה לרפואה משלימה המטפלת יד ביד עם הרופא המנתח בגישות טיפול מתקדמות מעולם הרפואה הסינית, דיקור, צמחי מרפא ועוד. פעמים רבות הטיפול מסייע לשיפור התסמינים או למניעתם.

אשפוז והחלמה:

לאחר שהוחלט על הצורך בניתוח ומועד ביצועו, תקבלי מידע מפורט לגבי התהליך כולו – החל מההכנות הנדרשות לקראת ביצוע הניתוח, מה עלייך לעשות בבוקר הניתוח, תהליך ההרדמה, משך הניתוח הצפוי תהליך ההתאוששות מהניתוח ותהליך ההחלמה וחזרה לחיי שגרה.

מנתחים מובילים המטפלים בצניחת רחם ונרתיק בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי


מקים ומנהל את היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית ומנהל חטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי "אסף הרופא" . מומחה בכירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית (אנדוסקופיה) . מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר


מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. אחראי השרות האורוגינקולוגי במרכז הרפואי הלל יפה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן


מומחה ברפואת נשים וכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת. אחראי היחידה לכירורגיה זער פולשנית ומנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז רפואי כרמל. מנתח בכיר במרכז רפואי כרמל, אסותא חיפה והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ואקנין

ד"ר צבי ואקנין


סגן מנהל מחלקת נשים במרכז רפואי אסף הרופא. מומחה ברפואת נשים, כירורגיה גינקולוגית וגינואונקולוגית, לרבות ניתוחים לפרוסקופיים ורובוטיים. מומחה לטיפול במחלות צוואר הרחם והעריה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC)

אבי קליין

אבי קליין


מטפל בכיר ברפואה סינית בדגש על גינקולוגיה-סינית ופריון האישה והגבר (דיקור, צמחי מרפא ותזונה). בעל נסיון רב בתחום הטיפול בנשים ובפוריות ויוזם מחקר רפואי על הטיפול האלטרנטיבי באנדומטריוזיס, במרכז הרפואי כרמל שבחיפה. ממקימי ומנהלי הלשכה לרפואה סינית בישראל.

יפעת קמר


פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי , שיקום רצפת האגן לנשים וילדים. מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות.

גילי פז

גילי פז


דיאטנית קלינית, מתמחה באנדומטריוזיס וניתוחים בריאטריים. מטפלת ומנחת קבוצות בקופת חולים מאוחדת. בעלת תואר שני בתזונה, בריאות והתנהגות (Master in Applied Nutrition) מאוניברסיטת חיפה.