ניתוח מסטקטומיה (mastectomy)

 

מאמר זה נועד לסייע לך אם גם את נדרשת לניתוח מסטקטומיה לטיפול בסרטן השד. ריכזנו עבורך שאלות של מטופלות והתשובות עליהן- מהו ניתוח מסטקטומיה וכיצד הוא מתבצע? מהם הסיכונים המתלווים לניתוח מסוג כזה? ומיהו הרופא המומחה שיכול לסייע לך בצורה הטובה ביותר?

המרפאה לכירורגיית שד מבית 'נגה מדיקל', בית אחד לטיפול כולל ושלם לטיפול במחלות שד . המרפאה, בראשות ד"ר אביעד הופמן מומחה מוביל בתחום כירורגיית השד ומומחים מובילים נוספים בתחומם, מציעה ייעוץ, מעקב ומגוון רחב של טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים שבנמצא  בשילוב עם תחומים חופפים (אונקולוגיה, פלסטיקה משחזרת) וכן מערך שירות מסייע . אנחנו כאן גם עבורך.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728083

 

מהו ניתוח מסטקטומיה ?

מדובר בניתוח לכריתת השד כולו. על פי רוב ההליך הכירורגי מהווה את השלב המשמעותי והעיקרי לטיפול במחלה. ההחלטה אם לבצע כריתה חלקית (למפקטומיה) או כריתת שד שלמה (מסטקטומיה) מתקבלת לאחר שהרופא המומחה מביא בחשבון שיקולים רבים כמו- סוג הסרטן, גודלו, רמת התפשטותו אל אברים אחרים ואל בלוטות הלימפה וכלי הדם, אופי רקמת השד וגודלו של השד עצמו ואף העדפתה של המטופלת. ישנם מקרים בהם יש פחות מקום להתלבטות למשל במקרה של מספר מוקדי סרטן בשד, סרטן מפושט או 'סרטן שד דלקתי'. במקרים נוספים מדובר בבחירה המועדפת מבחינה רפואית כמו במקרים של שד קטן ובו גידול גדול יחסית, נשים בעלות נטייה גנטית לחלות בסרטן השד (גן BRCA) , מספר מוקדים של סרטן שלא נמצאים באותו רביע, סרטן בדרגה מתקדמת (מעל שלב 3) ועוד. בנוסף, לאחר כריתה מלאה של השד אין צורך בטיפולי קרינה כפי שנדרש לעיתים במקרה של כריתה חלקית ולכן גם נשים שמעדיפות הסרה מלאה של השד או מעדיפות לא לעבור טיפולי קרינה יעברו כריתה מלאה. כאשר מתבצע ניתוח מסטקטומיה לכריתת השד תבוצע בד"כ גם כריתת בלוטת הזקיף (sentinel lymph node biopsy) או כריתה של רוב בלוטות הלימפה בבית השחי (axillary lymph node dissection). לעיתים, כאשר מצב הגידול ונתוני הרקע מאפשרים זאת ישקל טיפול תרופתי טרם הניתוח על מנת לנסות להקטין את הגידול ולאפשר כריתה חלקית. סוגי ניתוחי מסטקטומיה-
  • מסטקטומיה משמרת עור- במהלך הניתוח כורתים את כל רקמת השד והעטרה תוך שימור של חלק רב ככל האפשר מהעור של השד. לרוב יבוצע באותו המעמד ניתוח פלסטי לשחזור השד תוך שימוש בעור שנשאר והחדרת שתל סיליקון או מותחן שניתן לנפל בהדרגה עד הגודל הרצוי של השד.
  • מסטקטומיה משמרת עטרה- כריתה מלאה של השד תוך שימור העטרה והפטמה- אופיו של הניתוח מחייב הערכה של המקרה ע"י רופא מומחה והחלטה על מידת התאמתו למצב המטופלת ואופי המחלה.
מאחר וחלקם של המקרים אינם מקרים מובהקים המחייבים לבצע דווקא למפקטומיה או מסטקטומיה ישנה חשיבות עליונה להיוועץ עם כירורג שד מומחה ולהתאים את הטיפול תוך כדי לקיחה בחשבון של מלוא השיקולים.

ניתוח מסטקטומיה איך זה מתבצע?

במהלך הניתוח מבוצע חתך בצורת אליפסה, ומוסרת כל רקמת השד והפטמה (לרוב) תוך שימור כמה שיותר מעור השד. מאחר ובניתוח זה ישנה כריתה של השד כולו על המנתח לתת תשומת לב לכלי הדם והעצבים העוברים במקום ולשמרם. תוך כדי מהלך הניתוח, מבצע המנתח חתך נוסף באזור בית השחי על מנת לדגום את בלוטות הלימפה להימצאות תאים סרטניים. הנטייה הראשונית של תאים סרטניים בשד היא להגיע אל בלוטות הלימפה אשר יושבות באזור בית השחי ועל-כן עדות להימצאותם או לאי הימצאותם במקום יכולה להצביע על התקדמות המחלה ואופי התפשטותה. שיטה נוספת חדשה יותר בה משתמשים להערכה זו היא  צביעה של בלוטת הזקיף (בלוטת לימפה המנקזת את אזור השד). באמצעות הזרקת צבע כחול, שייקלט בבלוטת הזקיף  ויקל על זיהוי שלה. במהלך הניתוח מסירים חלק מבלוטת הזקיף ושולחים אותו לבדיקה פתולוגית מיידית. לאחר שמתקבלת התשובה הפתולוגית אשר מאשרת כי לא נותרו תאי גידול מיקרוסקופיים בבלטות הלימפה, המנתח מבצע תפירה תוך הכנסת נקזים על מנת לאזור החתך שינקזו את שאריות הדם מהניתוח ואף יאפשרו את הניקוז הלימפתי באזור לאחר הסרת הבלוטות (במידה והוסרו). הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ודורש מס' ימי אשפוז. בהמשך יקבע הצורך בטיפולים נוספים מתחומים משלימים – כימותרפיה טיפול תרופתי או הורמונלי. משך הניתוח כשעה-שלוש שעות. ברוב המקרים יתבצע במעמד הניתוח ניתוח נוסף מתחום הפלסטיקה המשחזרת לשחזור השד שנכרת.

מהם הסיכונים בניתוחי מסטקטומיה ?

לאחר הניתוח עלולים להופיע סימני הפרשות, אודם או נפיחות באזור המנותח, גם חום או כאבים הם תופעות לוואי אפשרויות. בנוסף, כמו בכל ניתוח ישנם סיכונים אפשריים לזיהום של פצע הניתוח, דימום באזור המנותח וסיכונים כתוצאה מההרדמה (לרוב מדובר בסיכון מזערי).
סיכונים ספציפיים לניתוח כריתת גוש בשד-
סרומה- הצטברות של נוזלים ופסולת תת עורית, לרוב נגרם בשל ניקוז לא מספק של הרקמה באזור המנותח. ניתן לטיפול באמצעות הנחת נקז.
נמק של העור בשד (נקרוזיס) – נובע מפגיעה באספקת הדם לאזור, סיכון נדיר.
בצקת בזרוע– כאשר מבוצעת בניתוח הסרה של קשרי לימפה מבית השחי לעיתים תהיה פגיעה בניקוז הלימפטי באזור.  

מנתחים ומטפלים מובילים ב'נגה מדיקל':

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים, מטפלים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.
פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי


מקים ומנהל את היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית ומנהל חטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי "אסף הרופא" . מומחה בכירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית (אנדוסקופיה) .
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר


מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה.
קרא עוד…

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן


מומחה ברפואת נשים וכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת. אחראי היחידה לכירורגיה זער פולשנית ומנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז רפואי כרמל.
קרא עוד…

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר רם קיילוס


כירורג פלסטי מומחה , העוסק בתחום משנת 1990.התמחה בכירורגיה כללית, בכירורגיה פלסטית ומיקרו- כירורגיה וגם בכירורגיה פלסטית לילדים.
קרא עוד…

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר אושרי בראל


מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, התמחה ברפואת נשים, מיילדות ופריון ב"אסף הרופא" והמשיך להתמחות-על בכירורגיה גינקולוגית זעיר פולשנית מורכבת באוסטרליה.
קרא עוד…

ד"ר יובל קאופמן

פרופ' עוזי בלר


גינקו-אונקולוג, לשעבר מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שערי צדק ומנהל המרכז לבריאות האישה של שירותי בריאות כללית בירושלים.
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

ד"ר עדה רוזן


כירורגית מומחית , מתמחה בגידולי שד, פרוקטולוגיה ורצפת האגן
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

ד"ר אביעד הופמן


כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה כללית במרכז הרפואי רמב"ם, אחראי על תחום ממאירויות חלל הצפק ומנהל מכון השד.
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

אבי קליין


מטפל בכיר ברפואה סינית בדגש על גינקולוגיה-סינית ופריון האישה והגבר (דיקור, צמחי מרפא ותזונה).
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

יפעת קמר


פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי , שיקום רצפת האגן לנשים וילדים. מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות.
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

רותם סול


רותם סול היא פזיוטרפיסטית מוסמכת , מתמחה בתחום שיקום רצפת האגן מדריכת פילאטיס וכושר גופני ומדריכת הכנה ללידה.
קרא עוד…

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728083