ניתוח כריתת רחם

ניתוח כריתת רחם הוא אחד הניתוחים הנפוצים בתחום הגניקולוגיה. בכל שנה נשים רבות בישראל עוברות את הניתוח מסיבות שונות. מידע ראשוני זה מוגש לך על מנת לתת מענה לשאלות ותשובות שאיגדנו עבורך ועבור מטופלות רבות הזקוקות לניתוח כריתת רחם

מהו  ניתוח כריתת רחם?
באילו תסמינים הוא מטפל?
איך הוא מתבצע?
מהן הגישות הניתוחיות המקובלות ומהן טכנולוגיות הניתוח החדישות לכריתת רחם?
האם ישנן אלטרנטיבות חלופיות לניתוח?
מיהם המומחים המובילים המבצעים את הניתוחים?
על כל אלה במאמר שלפניך

הצוות המקצועי בנגה מדיקל עומד לרשותך למידע נוסף, חשיבה והתייעצות, בכל עניין ובכל שלב של הטיפול בבעיה הגניקולוגית, עד להחלמה. גישתנו ערכית, ייחודית ובלתי מתפשרת. אנו רואים רפואה נכונה ומקצועית בתפיסה הוליסטית המשלבת ראייה כוללת של המטופלת וצרכיה, לצד המטפל הנכון שיעמוד לצידה לאורך המסע הטיפולי.

אנחנו כאן גם בשבילך 072-3728083

כריתת רחם (Hysterectomy)ניתוח כריתת רחם (Hysterectomy) | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

ניתוח לכריתת רחם נפוץ ושכיח מאוד בתחום הגניקולוגי והוא כיום ההליך הגניקולוגי- כירורגי הנפוץ ביותר בנשים אחרי ניתוח קיסרי. ניתוחים רבים לכריתת רחם מבוצעים בנגה מדיקל באופן שוטף ומאות רבות של נשים בשנה מטופלות אצל רופאי המרכז בגישות הניתוחיות השונות. הניתוחים מתבצעים בבתי החולים הפרטיים השונים אסותא תל אביב, אסותא חיפה והרצליה מדיקל סנטר.


למי מיועד הניתוח ובאילו תסמינים הוא מטפל:

 • טיפול בכאבים הנובעים ממצבים כמו: אנדומטריוזיס (התפתחות רירית רחם אל מחוץ לרחם), אדנומיוזיס (חדירת רירית הרחם לתוך שריר הרחם) ורחם שרירני (הופעת מיומות, גידולים שפירים בתוך הרחם).
 • הקלה במצב של דימומים וסתיים חזקים.
 • טיפול בכאבים באגן הירכיים כתוצאה מהמצאות שרירנים
 • תיקון צניחת רחם.
 • טיפול במצבים טרום סרטניים ובסוגים שונים של סרטן הרחם, צוואר הרחם או השחלות.
 • נשים אשר עוברות את הניתוח עקב תסמינים שונים כגון דימום מוגבר, כאבי אגן ולחצים בבטן תחתונה, מדווחות לרוב על הקלה משמעותית ושיפור ניכר באיכות החיים לאחר ביצוע כריתת רחם. אצל נשים אשר לא עוברות במקביל כריתה של השחלות ואצל נשים שכבר עברו את תקופת גיל המעבר, לא יחול שינוי הורמונלי בעקבות הניתוח ולרוב לא יופיעו תסמינים של גיל המעבר. 
 • הוצאות הרחם והחצוצרות לא גורמת לשינוים בהורמוני המין הנשיים.
 • הניתוח עשוי לשפר גם תלונות הקשורות להפרעות במתן שתן, ביציאות, כאבי גב ואי נוחות בעת קיום יחסים.

מהו הניתוח:

כריתת רחם הוא הליך כירורגי שבו מסירים את הרחם. במהלך הניתוח ניתן לשלב פעולות כירורגיות נוספות כגון כריתת חצוצרות, כריתת שחלות, תיקון צניחת איברי האגן ועוד. משך הניתוח בין שעה לשלוש שעות והוא מבוצע לרוב תחת הרדמה כללית. אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ביותר. ברוב המקרים פתרון הבעיה שהביאה לביצוע הניתוח הוא מיידי וההחלמה וחזרה לשגרת החיים ולפעילות, מהירה.


ישנם סוגים שונים של ניתוחים לכריתת רחם:ניתוחים לכריתת רחם | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

כריתה על צווארית של הרחם – נקרא גם כריתת רחם תת-שלמה (Supracervical/Subtotal hysterectomy) בניתוח זה מבוצעת כריתה של הרחם תוך כדי השארת צוואר הרחם. מבוצע בעיקר במקרים בהם יש רצון בשימור הצוואר לצורך תיקון צניחת איברי האגן או משיקולים טכניים כאלה ואחרים.

כרית רחם שלמה (Total hysterectomy) – זהו הניתוח הנפוץ ביותר במהלכו נכרת הרחם יחד עם צוואר הרחם. מתאים למקרים בהם יש בעיה ברחם ו/או בצוואר הרחם כגון סרטן רירית הרחם, מצב טרום סרטני של צוואר הרחם, רחם שרירני, שינוים טרום סרטניים של רירית הרחם, אדנומיוזיס, צניחת רחם ועוד. ניתן לשלב בניתוח גם כריתה של החצוצרות והשחלות לפי הצורך. ההחלטה על הסרת השחלות נעשית עפ"י שיקולים רפואיים (גיל האישה, טיב המחלה ועוד) ועפ"י רצון האישה.

כריתה נרחבת של הרחם (Radical hysterectomy) – כריתת הרחם, צוואר הרחם, חלקו העליון של הנרתיק והפרמטריום (איזור אפסקת הדם והרצועות התומכות של הרחם). לעיתים יש צורך גם בהוצאת בלוטות לימפה אגניות. כריתה נרחבת זו מבוצעת במקרים של סרטן צוואר הרחם.


גישות ניתוחיות וטכנולוגיות מתקדמות:

כריתת רחם בטנית – כריתת רחם לפרוסקופית – כריתת רחם וגינאלית – כריתת רחם רובוטית
טכנולוגיות הניתוח מתקדמות ביותר היום בניתוחי כריתת רחם ומאפשרות למטופלות ולרופאים המטפלים מגוון אופציות מותאמות למצבן הרפואי. ישנן גישות שונות המשמשות רופאים לניתוח כריתת רחם: בטנית, לפרוסקופית, וגינאלית או רובוטית. ההחלטה לבחור באחת מהגישות תקבע על פי מצבך הבריאותי, אופי הבעיה שממנה את סובלת והניסיון של הצוות הרפואי שמטפל בך. לכל גישה יתרונות וחסרונות. באם נדרשת לניתוח כריתת רחם, תתקיים החלטה בשיתוף עם הרופא המטפל, לבחירת הגישה המתאימה במקרה שלך, כדי שתוכלי להיערך ולהתכונן בהתאם. הגישה הניתוחית משפיעה על סיכונים, תופעות לוואי ואופן ההחלמה. בהחלטה על סוג הניתוח המטרה היא למצוא את הניתוח המתאים לבעיה תוך כדי מינימום של תופעות לוואי והחלמה מהירה וטובה ביותר. במקרים מסוימים עשויים הרופאים להחליט על גישה משולבת – כריתת רחם לפרוסקופית עם כריתת רחם וגינאלית, כאשר לאישה יש צניחת אברי אגן ובנוסף, פתולוגיה בתוך הבטן.


ניתוח כריתת רחם בסיוע רובוט דה וינ'צי:ניתוח כריתת רחם בסיוע רובוט דה וינ'צי | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

בעשור האחרון ישנו מעבר לשימוש בטכנולוגיה מתקדמת של ניתוח על ידי לפרוסקופי בסיוע רובוט. הניתוח בא להחליף ניתוחים שבעבר דרשו פתיחת בטן. מעל 2.5 מליון ניתוחים בוצעו עד כה בעולם תוך שימוש בטכנולוגיה הרובוטית. בדומה לניתוחים לפרוסקופים, למטופלות הנמצאות מתאימות לכך, הניתוח הגניקולוגי לכריתת רחם בסיוע רובוט נושא יתרונות רבים:

 • מונע את הצורך בפתיחת הבטן 
 • כרוך בפחות כאבים
 • צלקת הניתוח קטנה יותר במידה משמעותית
 • משך האשפוז קצר יותר
 • ההחלמה והחזרה לתפקוד – מהירים יותר
 • דיוק מקסימאלי וראייה תלת ממדית במהלך הניתוח
 • למנתח יש גישה טובה יותר לאזורים שקשה להגיע אליהם בניתוח רגיל
 • פחות דימום במהלך הניתוח

טיפולים מחליפי ניתוח:

במצבים מסויימים ניתן למצוא פתרונות אחרים כאלטרנטיבה לכריתת רחם. במקרים של מחזורים כבדים או כאבי מחזור ישנה לפעמים אפשרות לטפל תרופתית על ידי טיפולים הורמונלים שונים. במצב של דימום וסתי מוגבר על רקע שרירנים ברחם, ניתן לטפל בעזרת חסימת כלי הדם המובילים אל הרחם, או על ידי גלי על קול בתדר גבוה המכוונים לשרירנים. חשוב לציין כי הטיפולים הללו מתאימים למטופלות מסויימות ובמצבים מסויימים וכן כי כל אחד מהטיפולים כרוך בתופעות לוואי שונות. במהלך פגישה עם המומחים שלנו בנגה מדיקל יוצגו לך אפשרויות הטיפול השונות לצורך החלטה משותפת על הטיפול המתאים ביותר עבורך.


אשפוז והחלמה:אשפוז והחלמה לאחר ניתוח כריתת רחם | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

לאחר שהוחלט על הצורך בניתוח ומועד ביצועו, תקבלי מידע מפורט לגבי התהליך כולו – החל מההכנות הנדרשות לקראת ביצוע הניתוח, מה עלייך לעשות בבוקר הניתוח, תהליך ההרדמה, משך הניתוח הצפוי תהליך ההתאוששות מהניתוח ותהליך ההחלמה וחזרה לחיי שגרה.


מנתחים מובילים המבצעים ניתוח לכריתת רחם בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים ומטפלים, בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים ובגישת טיפול רב תחומית והוליסטית המשלבת מומחים וגם גישות טיפול. את המרכז בנינו, מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים ומטפלים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

 

פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי


מקים ומנהל את היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית ומנהל חטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי "אסף הרופא" . מומחה בכירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית (אנדוסקופיה) . מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר


מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. אחראי השרות האורוגינקולוגי במרכז הרפואי הלל יפה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן


מומחה ברפואת נשים וכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת. אחראי היחידה לכירורגיה זער פולשנית ומנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז רפואי כרמל. מנתח בכיר במרכז רפואי כרמל, אסותא חיפה והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ואקנין

ד"ר צבי ואקנין


סגן מנהל מחלקת נשים במרכז רפואי אסף הרופא. מומחה ברפואת נשים, כירורגיה גינקולוגית וגינואונקולוגית, לרבות ניתוחים לפרוסקופיים ורובוטיים. מומחה לטיפול במחלות צוואר הרחם והעריה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC)

אבי קליין

אבי קליין


מטפל בכיר ברפואה סינית בדגש על גינקולוגיה-סינית ופריון האישה והגבר (דיקור, צמחי מרפא ותזונה). בעל נסיון רב בתחום הטיפול בנשים ובפוריות ויוזם מחקר רפואי על הטיפול האלטרנטיבי באנדומטריוזיס, במרכז הרפואי כרמל שבחיפה. ממקימי ומנהלי הלשכה לרפואה סינית בישראל.

יפעת קמר


פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי , שיקום רצפת האגן לנשים וילדים. מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות.

גילי פז

גילי פז


דיאטנית קלינית, מתמחה באנדומטריוזיס וניתוחים בריאטריים. מטפלת ומנחת קבוצות בקופת חולים מאוחדת. בעלת תואר שני בתזונה, בריאות והתנהגות (Master in Applied Nutrition) מאוניברסיטת חיפה.