נוירו-מודולציה / השתלת קוצב סוגרים (Sacral Nerve Stimulation)

אחוז ניכר באוכלוסייה סובל מבעיות של אי שליטה על סוגרים. במקרים בהם הטיפולים השמרניים לא עוזרים, מומלצת לא פעם הטכנולוגיה המתקדמת של נוירו-מודולציה (השתלת קוצב סוגרים) לטיפול בבעיה.

מאמר זה נועד לסייע לך אם נדרשת לטיפול , ריכזנו עבורך שאלות ותשובות על הפעולה, מהי הפעולה? איך היא מתבצעת? באילו מצבים היא מטפלת? מה מגיע לך במסגרת ביטוחי הבריאות שברשותך? ועוד.

במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן . המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום אורוגניקולוגיה ורצפת האגן ומומחים מובילים בתחומם, מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים  וכן צוות ומערך שירות מסייע .
אנחנו כאן גם עבורך. 

נוירו-מודולציה - השתלת קוצב סוגרים | נגה מדיקל

מהי נוירו-מודולציה?

נוירו-מודולציה (ובעברית- אפנון עצבי),  היא טכניקה להעברה מבוקרת ומכוונת של אותות חשמליים עדינים, תרופות וחומרים אחרים למקומות ספציפיים במערכת העצבים.
נוירו-מודולציה משמשת לטיפול במצבים פתולוגיים שונים בתחום רפואת רצפת האגן, ובהם:
o שלפוחית שתן רגיזה (דחיפות ותכיפות במתן שתן)
o דליפת שתן (מתוך דחיפות)
o אצירת שתן שלא עקב חסימה
o דליפה של צואה וגזים.

כיצד מבוצע הטיפול?

הטיפול נחשב טיפול ניתוחי (זעיר פולשני) והוא מבוצע המבוצע בשני שלבים. תחילה מושתלת אלקטרודה בעמוד השדרה התחתון. האלקטרודה מחוברת למחולל חיצוני של אותות חשמליים (פולסים) למשך מספר ימים. במהלך הימים הללו נבדקת מידת היעילות  של הטיפול על ידי השוואה של התסמינים שהמטופלת חוותה לפני תחילת הטיפול ואלה שבמהלכו. במידה והטיפול נמצא יעיל לשיפור התסמינים, מבוצע השלב השני בטיפול, שלב בו מושתל קוצב סוגרים קבוע מתחת לעור בגב התחתון. הקוצב מחובר לאלקטרודה שהושתלה בשלב הראשון.
המטופלת שבגופה הושתל קוצב הסוגרים, יכולה לכוון ולשלוט בתדירות האותות ובעוצמתם באמצעות שלט רחוק אלחוטי, כך שיתקבל האפקט המרבי.

האם קיימים סיכונים?

על אף שיעילות השיטה הוכחה בעבודות מחקר, חשוב לזכור שמדובר בטיפול פולשני, וככזה הוא כרוך בסיכונים מסוימים לרבות כאב באזור בו הושתל הקוצב, הפסקת פעילות האלקטרודה בעקבות תזוזה שלה ממקומה ולפיכך צורך בהתערבות נוספת למיקומה מחדש, זיהום, גירוי עורי, תחושת אי נוחות ברגליים ועוד.
חסרון נוסף של השיטה הוא מחירה הגבוה. בשונה ממדינות רבות בארה"ב ובאירופה, במדינת ישראל טיפול זה אינו כלול בסל השירותים והוא אינו מכוסה כספית גם על ידי רוב חברות הביטוח.

 קוצב סוגרים לטיפול באי שליטה על סוגרים | נגה מדיקל

האם קיימת שיטה חלופית להשתלת הקוצב?

קיימת שיטה הנקראת ערור מלעורי של העצב הטיביאלי (PTNS). היא דומה בעקרון פעולתה לקוצב הסוגרים המושתל/הקבוע אך אינה כרוכה בניתוח. השיטה מבוססת על טיפולים בני כשלושים  דקות כל אחד, במרפאה או בבית המטופלת, וכוללים מיקום של מחט זעירה (דומה למחט דיקור סיני) באזור הקרסול, במסלול בן עובר העצב הטיביאלי. מחולל פולסים חיצוני מתחבר אל המחט ומעביר פולסים חשמליים עדינים. הטיפול אינו כרוך בכאב. טיפול בשיטה זו כולל 12 מפגשים שבועיים ברצף ולאחר מכן, כדי לשמר את האפקט, רצוי להמשיך אותם בתדירות מופחתת (פעם בחודש או לפי הצורך).
אם גם את, כנשים רבות אחרות, סובלת מבעיות שלפוחית השתן, אנחנו כאן עבורך.  במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן . המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום אורוגניקולוגיה ורצפת האגן ומומחים מובילים בתחומם, מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים  וכן צוות ומערך שירות מסייע.

אם גם את, כנשים רבות אחרות, מועמדת לפעולה  אנחנו כאן עבורך.  במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן . המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום אורוגניקולוגיה ורצפת האגן ומומחים מובילים בתחומם, מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים  וכן צוות ומערך שירות מסייע .

צוות המרפאה הרב תחומית לרצפת אגן בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי


מקים ומנהל את היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית ומנהל חטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי "אסף הרופא" . מומחה בכירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית (אנדוסקופיה) . מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר


מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. אחראי השרות האורוגינקולוגי במרכז הרפואי הלל יפה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן


מומחה ברפואת נשים וכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת. אחראי היחידה לכירורגיה זער פולשנית ומנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז רפואי כרמל. מנתח בכיר במרכז רפואי כרמל, אסותא חיפה והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ואקנין

ד"ר צבי ואקנין


סגן מנהל מחלקת נשים במרכז רפואי אסף הרופא. מומחה ברפואת נשים, כירורגיה גינקולוגית וגינואונקולוגית, לרבות ניתוחים לפרוסקופיים ורובוטיים. מומחה לטיפול במחלות צוואר הרחם והעריה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC)

אבי קליין

אבי קליין


מטפל בכיר ברפואה סינית בדגש על גינקולוגיה-סינית ופריון האישה והגבר (דיקור, צמחי מרפא ותזונה). בעל נסיון רב בתחום הטיפול בנשים ובפוריות ויוזם מחקר רפואי על הטיפול האלטרנטיבי באנדומטריוזיס, במרכז הרפואי כרמל שבחיפה. ממקימי ומנהלי הלשכה לרפואה סינית בישראל.

יפעת קמר


פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי , שיקום רצפת האגן לנשים וילדים. מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות.

גילי פז

גילי פז


דיאטנית קלינית, מתמחה באנדומטריוזיס וניתוחים בריאטריים. מטפלת ומנחת קבוצות בקופת חולים מאוחדת. בעלת תואר שני בתזונה, בריאות והתנהגות (Master in Applied Nutrition) מאוניברסיטת חיפה.