מיומה (שרירן) ברחם

אחד המצבים הבריאותיים הנפוצים בתחום הגניקולוגיה ובריאות האישה הוא התהוות של גידול שפיר (שאינו סרטני), הידוע כמיומה או שרירן ברחם. גידול זה מופיע אצל 20 עד 50 אחוז מהנשים מעל גיל שלושים, שעודן פוריות. הגידול לרוב אינו מהווה סכנה ובדרך כלל לא מגיע למצב המשפיע על התחושה או על התפקוד היומיומי של הנשים. מכיוון שבמקרים אלו אין כל תלונה, הגידול אינו מתגלה כלל. ועדיין, כרבע מהנשים הסובלות מהתופעה עלולות לסבול מקשת רחבה של בעיות.


מאמר זה נועד לסייע לך אם גם את סובלת משרירן ברחם. ריכזנו עבורך סידרת שאלות ותשובות של מטופלות על שרירנים ברחם – מה זה בעצם? איך תדעי אם גם את סובלת מהבעיה? מדוע זה קורה? מהן גישות הטיפול הנפוצות ומה הן טכנולוגיות הטיפול המתקדמות ומיהו הרופא המומחה שיכול לסייע לך בצורה הטובה ביותר.

במרפאה הרב תחומית לטיפול ברצפת האגן מבית נגה מדיקל בית אחד לטיפול כולל ושלם בבעיות של רצפת האגן . המרפאה, בראשות ד"ר בני פיינר מומחה מוביל בתחום אורוגניקולוגיה ורצפת האגן ומומחים מובילים בתחומם, מציעה מגוון רחב של טיפולים – הן טיפולים שמרניים והן טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים וכן צוות ומערך שירות מסייע .
אנחנו כאן גם עבורך. 

MEIDA

מהו שרירן (או מיומה) ומהן הסכנות בהמצאות שרירן ברחם?

שרירן עלול להיות הגורם למגוון בעיות ברמות חומרה שונות, ביניהן: נטייה לדלקות כרוניות מתמשכות, בעיות בעיכול (כולל בטן תפוחה), בעיות במערכת השתן (מתן שתן בתכיפות גבוהה, אי-שליטה במתן שתן ואפילו, במקרים בהם המיומה נמצאת בשופכן או בכליות, חסימה של דרכי השתן כליל), נטייה לדימום כבד בזמן הווסת ואף כאבים חזקים במהלך קיום יחסי מין.
במקרים חמורים במיוחד, בהתאם לגודל ולמיקום של הגידול (לעיתים גם מחוץ לחלל הרחם) עשויה להיווצר פגיעה באספקת הדם הסדירה לאזור דופן הרחם, מצב המחייב התערבות רפואית מיידית.
תופעות נוספות שעשויות להופיע כתוצאה משרירנים, אינן מהוות אינדיקציה ברורה וישירה למערכת הרבייה, כמו, למשל, לכאבים ותחושת לחץ באזור האגן, עצירות, הפרעות עיכול ועוד.
סכנות אלה הן הסיבות להמלצה לנשים פוריות מעל גיל שלושים לבצע בדיקות שגרתיות לשלילה או לאיתור מוקדם של התופעה.

 

 שרירן ברחם, מיומה ברחם - גילוי וטיפול, מרפאת מומחים | נגה מדיקל - המרכז לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת

מיומה ברחם גילוי וטיפול

גילוי של מיומה נעשה לרוב בעזרת מכשיר אולטרא-סאונד או מכשיר MRI (מכשיר להדמיית תהודה מגנטית). ההפניה לבדיקה כזו נעשית על ידי  הרופא/ה הגניקולוג בהתאם לסימנים ותלונות המעלים חשד לנוכחות של גידול.
דרכי הטיפול במצב של מיומה כוללות הסרת המיומות באופן ישיר, בהליך כירורגי, היסטרוסקופיה ולפרוסקופיה
מגוון תרופות מותאמות למצב, בהתאם למצב, תהליך אמבוליזציה בצנתור (ללא הרדמה מלאה).
קיימים גם טיפולים הורמונאליים לטיפול במיומה אך עשויים לזרז הופעתם של תסמינים מוקדמים לגיל האל-ווסת.
בנוסף, ישנם טיפולים לא פולשניים כגון אולטרא-סאונד ממוקד, ובמקרה הצורך, ניתוח לכריתת הרחם.

אם גם את סובלת ממיומה ברחם התקשרי אלינו עכשיו לייעוץ והמשך טיפול

 

 

 

 

צוות המרפאה הרב תחומית לרצפת אגן בנגה מדיקל:

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.

פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי


מקים ומנהל את היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית ומנהל חטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי "אסף הרופא" . מומחה בכירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית (אנדוסקופיה) . מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר


מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. אחראי השרות האורוגינקולוגי במרכז הרפואי הלל יפה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן


מומחה ברפואת נשים וכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת. אחראי היחידה לכירורגיה זער פולשנית ומנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז רפואי כרמל. מנתח בכיר במרכז רפואי כרמל, אסותא חיפה והרצליה מדיקל סנטר (HMC).

ואקנין

ד"ר צבי ואקנין


סגן מנהל מחלקת נשים במרכז רפואי אסף הרופא. מומחה ברפואת נשים, כירורגיה גינקולוגית וגינואונקולוגית, לרבות ניתוחים לפרוסקופיים ורובוטיים. מומחה לטיפול במחלות צוואר הרחם והעריה. מנתח בכיר בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר (HMC)

אבי קליין

אבי קליין


מטפל בכיר ברפואה סינית בדגש על גינקולוגיה-סינית ופריון האישה והגבר (דיקור, צמחי מרפא ותזונה). בעל נסיון רב בתחום הטיפול בנשים ובפוריות ויוזם מחקר רפואי על הטיפול האלטרנטיבי באנדומטריוזיס, במרכז הרפואי כרמל שבחיפה. ממקימי ומנהלי הלשכה לרפואה סינית בישראל.

יפעת קמר


פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי , שיקום רצפת האגן לנשים וילדים. מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות.

גילי פז

גילי פז


דיאטנית קלינית, מתמחה באנדומטריוזיס וניתוחים בריאטריים. מטפלת ומנחת קבוצות בקופת חולים מאוחדת. בעלת תואר שני בתזונה, בריאות והתנהגות (Master in Applied Nutrition) מאוניברסיטת חיפה.