ניתוח למפקטומיה (lumpectomy)

מאמר זה נועד לסייע לך אם גם את נדרשת לניתוח למפקטומיה לטיפול בסרטן השד. ריכזנו עבורך שאלות של מטופלות והתשובות עליהן- מהו ניתוח למפקטומיה וכיצד הוא מתבצע? מהם הסיכונים המתלווים לניתוח מסוג כזה? ומיהו הרופא המומחה שיכול לסייע לך בצורה הטובה ביותר?

המרפאה לכירורגיית שד מבית 'נגה מדיקל', בית אחד לטיפול כולל ושלם לטיפול במחלות שד . המרפאה, בראשות ד"ר אביעד הופמן מומחה מוביל בתחום כירורגיית השד ומומחים מובילים נוספים בתחומם, מציעה ייעוץ, מעקב ומגוון רחב של טיפולים ניתוחיים מהמתקדמים והחדשניים שבנמצא  בשילוב עם תחומים חופפים (אונקולוגיה, פלסטיקה משחזרת) וכן מערך שירות מסייע . אנחנו כאן גם עבורך.

התקשרי עכשיו למידע נוסף או לקביעת תור: 072-3728083


מהו ניתוח למפקטומיה ?

מדובר בניתוח לכריתת הגידול שאותר בשד ומעט רקמה בריאה סביבו. נהוג לכנות ניתוח זה גם  "ניתוח משמר שד" מאחר וברוב המקרים הוא משמר את מבנה השד. כאשר ניתוח הלמפקטומיה מבוצע לכריתת גידול שנמצא כסרטני תבוצע בד"כ גם כריתת בלוטת הזקיף (sentinel lymph node biopsy) או כריתה של רוב בלוטות הלימפה בבית השחי (axillary lymph node dissection). לעיתים, כאשר מצב הגידול ונתוני הרקע מאפשרים זאת ישקל טיפול תרופתי טרם הניתוח על מנת לנסות להקטין את הגידול ולאפשר כריתה חלקית. ישנה גם אפשרות של כריתה חלקית של רביע אחד של השד במקרה של גידול אחד או מס' גידולים לא מפושטים המרוכזים כולם באזור אחד של השד.

ניתוח למפקטומיה איך זה מתבצע?

במהלך הניתוח מבוצע חתך , זאת עפ"י נתוני הבדיקות המקדימות לניתוח. כאשר מאתרים את הגוש, מסירים אותו בשלמותו מתוך רקמת השד הבריאה, באופן כזה ששוליו נקיים וכוללים מעט מהרקמה הבריאה שסביבו. הגידול שהוסר נשלח לבדיקה פתולוגית (תחת מיקרוסקופ) בזמן הניתוח לצורך אישור שהוא הוסר בשלמותו. תוך כדי מהלך הניתוח, מבצע המנתח חתך נוסף באזור בית השחי על מנת לדגום את בלוטות הלימפה להימצאות תאים סרטניים. הנטייה הראשונית של תאים סרטניים בשד היא להגיע לבלוטות הלימפה אשר יושבות באזור בית השחי ועל-כן עדות להימצאותם או לאי הימצאותם במקום יכולה להצביע על התקדמות המחלה ואופי התפשטותה. שיטה נוספת חדשה יותר בה משתמשים להערכה זו היא  צביעה של בלוטת הזקיף (בלוטת לימפה המנקזת את אזור השד). באמצעות הזרקת צבע כחול, שייקלט בבלוטת הזקיף  ויקל על זיהוי שלה. במהלך הניתוח מסירים חלק מבלוטת הזקיף וגם אותו שולחים לבדיקה פתולוגית מיידית. לאחר שמתקבלת התשובה הפתולוגית אשר מאשרת כי לא נותרו תאי גידול מיקרוסקופיים סביב הגוש או בבלטות הלימפה, המנתח תופר בחזרה את רקמת השד התקינה שנשארה. במידה ועל פי הבדיקה הפתולוגית נמצא כי ישנם עדיין תאים סרטניים מיקרוסקופיים ברקמה, המנתח מרחיב את החתך וכורת חלק נוסף מסביב למקום הימצאו של הגידול ושוב שולח לבדיקה. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה וברוב המקרים תשתחרר המטופלת לביתה כבר באותו היום או למחרת. בהמשך יקבע הצורך בטיפולים נוספים מתחומים משלימים – כימותרפיה, קרינה, טיפול תרופתי או הורמונלי. משך הניתוח כשעה-שעתיים. המנתח ישאיר לרוב נקז או מספר נקזים באזור החתך שיאפשרו את ספיגת שארית הפסולת והנוזלים מהרקמה.

מהם הסיכונים בניתוחי למפקטומיה ?

לאחר הניתוח עלולים להופיע סימני הפרשות, אודם או נפיחות באזור המנותח, גם חום או כאבים הם תופעות לוואי אפשרויות. בנוסף, כמו בכל ניתוח ישנם סיכונים אפשריים לזיהום של פצע הניתוח, דימום באזור המנותח וסיכונים כתוצאה מההרדמה (לרוב מדובר בסיכון מזערי).
סיכונים ספציפיים לניתוח כריתת גוש בשד-
סרומה- הצטברות של נוזלים ופסולת תת עורית, לרוב נגרם בשל ניקוז לא מספק של הרקמה באזור המנותח. ניתן לטיפול באמצעות הנחת נקז.
נמק של העור בשד (נקרוזיס) – נובע מפגיעה באספקת הדם לאזור, סיכון נדיר.
בצקת בזרוע– כאשר מבוצעת בניתוח הסרה של קשרי לימפה מבית השחי לעיתים תהיה פגיעה בניקוז הלימפטי באזור. בניתוחי כריתה חלקית קיים סיכוי לצורך בניתוח חוזר להרחבת אזור הכריתה (לרוב מדובר בניתוחים קצרים וקלים יותר) הסיבות לכך יכולות להיות –
  • הערכה שגוייה של מימדי הגידול – שיעור נמוך יחסית
  •  כריתה לא מלאה של שולי הגידול – שיעור של כ- 20% .
 

מנתחים ומטפלים מובילים ב'נגה מדיקל':

נגה מדיקל, מרכז מצוינות בכירורגיה גינקולוגית המאגד לתוכו מומחים מובילים בקשת רחבה של תחומי טיפול מעולם רפואת הנשים. את המרכז בנינו, רופאים, מטפלים ומנהלים מעולם הרפואה והבריאות מתוך ניסיון אישי ומקצועי שלנו ושל המטופלות שלנו ולאור הצורך בבית אחד הנותן מענה כולל לנשים הסובלות מבעיות מורכבות בגינקולוגיה. חרתנו על דגלנו מתן מענה שלם, מקיף ומקצועי ביותר לנשים בשלל גילאים. צוות המומחים של נגה מדיקל מורכב מרופאים מובילים בתחומי רפואת נשים, כולם מנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מובילים בישראל המביאים עמם ידע וניסיון עשיר, ואת חזית קדמת הרפואה הגינקולוגית.
פרופ' מוטי פנסקי

פרופ' מוטי פנסקי


מקים ומנהל את היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית ומנהל חטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי "אסף הרופא" . מומחה בכירורגיה גינקולוגית וכירורגיה זעיר פולשנית (אנדוסקופיה) .
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

ד"ר בני פיינר


מומחה ברפואת נשים, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן. מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה.
קרא עוד…

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן


מומחה ברפואת נשים וכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת. אחראי היחידה לכירורגיה זער פולשנית ומנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז רפואי כרמל.
קרא עוד…

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר רם קיילוס


כירורג פלסטי מומחה , העוסק בתחום משנת 1990.התמחה בכירורגיה כללית, בכירורגיה פלסטית ומיקרו- כירורגיה וגם בכירורגיה פלסטית לילדים.
קרא עוד…

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר אושרי בראל


מנהל היחידה הגינקולוגית בחטיבת הנשים והמיילדות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, התמחה ברפואת נשים, מיילדות ופריון ב"אסף הרופא" והמשיך להתמחות-על בכירורגיה גינקולוגית זעיר פולשנית מורכבת באוסטרליה.
קרא עוד…

ד"ר יובל קאופמן

פרופ' עוזי בלר


גינקו-אונקולוג, לשעבר מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שערי צדק ומנהל המרכז לבריאות האישה של שירותי בריאות כללית בירושלים.
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

ד"ר עדה רוזן


כירורגית מומחית , מתמחה בגידולי שד, פרוקטולוגיה ורצפת האגן
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

ד"ר אביעד הופמן


כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה כללית במרכז הרפואי רמב"ם, אחראי על תחום ממאירויות חלל הצפק ומנהל מכון השד.
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

אבי קליין


מטפל בכיר ברפואה סינית בדגש על גינקולוגיה-סינית ופריון האישה והגבר (דיקור, צמחי מרפא ותזונה).
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

יפעת קמר


פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אורוגינקולוגי , שיקום רצפת האגן לנשים וילדים. מתמחה בטיפול לכאבי עריה בטכניקות מתקדמות.
קרא עוד…

ד"ר בני פיינר

רותם סול


רותם סול היא פזיוטרפיסטית מוסמכת , מתמחה בתחום שיקום רצפת האגן מדריכת פילאטיס וכושר גופני ומדריכת הכנה ללידה.
קרא עוד…

 

את לא לבד
לרשות מטופלותינו עומד צוות האמון על סיוע וליווי במערך ההחזרים והביטוחים ומימון הניתוח
התקשרי עכשיו בכל שאלה 072-3728083