אנדומטריוזיס אבחון

אנדומטריוזיס הינה מחלה גינקולוגית המופיעה, על פי רוב, אצל נשים בגיל הפריון. מחקרים מראים ש 10% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מאנדומטריוזיס. מחלה זו נוצרת מהופעת תאים הדומים לתאי רירית הרחם, מחוץ לחלל הרחם, בעיקר באזור הבטן והאגן. התאים תופחים ומפרישים דם וחומרים אחרים בדומה לתאי רירית הרחם וכתוצאה מכך נוצרים תהליך דלקתי, ציסטות והידבקויות.

במאמר זה צוות המרפאה ישמח לסייע ולענות על מספר שאלות אופייניות בנושא אבחון אנדומטריוזיס: מהם התסמינים? כיצד מאבחנים ? מהן דרכי הטיפול ?

 

מהם  התסמינים לאנדומטריוזיס?

נשים עם אנדומטריוזיס בדרך כלל סובלות מסימפטומים בזמן המחזור ו/או בזמן הביוץ או מסימפטומים לאורך כל החודש שמוחמרים במחזור ובביוץ. הסימפטומים השכיחים כוללים:

 • דימום חריג – דימום או הפרשות חומות אשר מתרחשות לפני או אחרי הוסת או בין המחזורים
 • דימום מוגבר בזמן הוסת
 • כאבים קשים בזמן הוסת.
 • כאבי אגן כרוניים.
 • כאבים קשים בגב התחתון.
 • כאבים בזמן קיום יחסי מין ואחרי קיום היחסים.
 • הפרעות במערכת העיכול – עצירות או שלשולים, דימום רקטלי וכאב בזמן יציאות.
 • הפרעות במתן שתן.

כמו כן, יתכנו בעיות פריון – בעיקר קשיים בכניסה להריון.

אנדומטריוזיס – אבחון

במקרה של אנדומטריוזיס אבחון אינו דבר פשוט, ונדרש אבחון מקצועי של מומחה בתחום לאישוש או הפרכת חשד למחלה. לא פעם ניתן לקבוע את הסבירות להמצאות המחלה באם היא סימפטומטית (המצאות תסמינים כולל בדיקה) אך קיימים מקרים בהם אבחון חד משמעי יבוצע באמצעות פעולה ניתוחית (לפרוסקופיה). מטרת הניתוח היא לצורך אבחון וטיפול במחלה.

איך מטפלים באנדומטריוזיס?

ההמלצות וההחלטה כיצד לטפל תעשה ע"י רופא מומחה אשר יבחן את השיקולים בהתאם לגיל האישה, מצבה הבריאותי, רצונה להיכנס להריון, חומרת הממצאים ועוד.

דרכי הטיפול הן:

 • טיפול תרופתי – נשים רבות סובלות מכאבים חזקים וקשים וניתן לסייע להן באמצעות משככי כאבים. טיפול תרופתי נוסף הוא מתן תרופות נוגדות דלקת.
 • לאחרונה הוכנס שימוש בקנאביס, אולם, עולם הרפואה זקוק לעוד זמן ו"מקרי בוחן" על-מנת לעמוד על איכות הטיפול.
 • טיפול הורמונלי – טיפול נפוץ מאד, במידה והאישה אינה מתכננת להיכנס להריון. הטיפול מתבצע באמצעות גלולות משולבות של מניעת הריון עם הורמונים המיועדים לדיכוי המחזור החודשי אשר יכול להביא להקלה בתסמינים של המחלה.
 • רפואה משלימה ואנדומטריוזיס- – הרפואה המשלימה וטיפולים מאזנים מציעים לא פעם מזור משמעותי לסובלות מאנדומטריוזיס.
 • טיפול מקצועי בדיקור סיני , התאמת תזונה מותאמת מחלה , פיזיותרפיה של רצפת האגן מאפשרים למטופלות רבות הקלה משמעותית בסימפטומים וחלק מהמטופלות מדווחות על חזרה לחיים בזכות תוכניות טיפול אלה לצד הטיפול הרפואי במחלה. במקרים בהם הטיפול באמצעים שהוזכרו מעלה לא מיטיב עם המטופלת, נדרשת לעיתים התערבות ניתוחית. – הטיפול הניתוחי המקובל ביותר כיום הוא ניתוח לטיפול באנדומטריוזיס והסרת הנגעים . הניתוח מתבצע בגישה לפרוסקופית ודורש מומחיות בתחום.  בפרוצדורה זו מפרידים הידבקויות שנוצרו בעקבות המחלה, אפשר להסיר ציסטות בשחלה או נגעים נוספים שעלולים להתגלות במהלך הבדיקה ואף לבדוק את תקינות החצוצרות. לעתים המחלה מתפשטת אף למערכות העיכול והשתן, בטכניקה המבוצעת בניתוח ניתן להסיר מוקדים עמוקים במלואם ובכך לעצור את התקדמותה של המחלה. לעיתים הניתוח מבוצע גם לצורך שיפור פוריות או במידה ויש ממצא חריג המתגלה בבדיקת אולטרה-סאונד.

לאור מורכבות האבחון והטיפול במחלה, אנדומטריוזיס היא מחלה הדורשת מומחיות ייעודית  ומיומנויות ספציפיות כולל ניסיון רב וכיום ישנם רופאים המתמחים בטיפול באנדומטריוזיס באופן ספציפי.

המרפאה הרב תחומית לכירורגיה גניקולוגית של 'נגה מדיקל', מספקת מטריה כוללת ומקצועית לטיפול בבעיות גניקולוגיות מורכבות, מרפאת האנדומטריוזיס ב'נגה מדיקל' מציעה צוות רב תחומי מתמחה של רופאים מנוסים ומוכרים בתחום בראשות ד"ר יובל קאופמן מומחה מוביל בתחום, ד"ר אושרי בראל וצוות מומחים נוסף העומד לצד המטופלות.  במרכז הרפואי חוברים יחד מיטב המומחים בתחום המציעים מגוון רחב של טיפולים תוך שימוש בגישות ניתוחיות חדשניות. מתוך תפיסה רב תחומית הוקמה המרפאה לצד צוות מטפלים מומחים בתזונה מותאמת מחלה, רפואה סינית מתמחה לנשים , פיזיותרפיה כולל מענה רגשי למטופלות. לצד הגורמים המטפלים אנו מעמידים  מערך שירות אדמיניסטרטיבי וצוות מסייע המספק שרות ייחודי ובלתי מתפשר, מבחינה רפואית-מקצועית לתמיכה במטופלות.

ליצירת קשר ולמידע נוסף בטלפון: 072-3728083 או במייל